Dialog skaber godt samarbejde....
John Tengberg A/S startede som et enkeltmands firma i 1973. Filosofien var dengang, som i dag, at kunne levere alle de typer af løsninger inden for VVS & Kloak, som boligforeninger, virksomheder og private kunder har behov for og efter spørger.
Lige fra de små, enkle til de store opgaver herunder f.eks. udførelse af fag og hovedentrepriser samt service- arbejder.
Jeg købte vask og skab af Tengberg til min store fortrydelse. Det startede med min bestilling i februar 2011. Jeg blev lovet en levering på ca. 14 dage, men der gik ca. halvanden måned, hvor jeg selv flere gange måtte rykke dem for leveringen. Da jeg fik skabet var lågen i stykker, og skulle have en ny fra dem.
Ved kontakt fik jeg besked på at komme ned i forretningen med lågen, da de skulle have taget billeder af den inden de kunne bestille en ny, for at klarlægge hvem der havde skylden. Endeligt ville de bestille en ny, og da jeg fik den efter ca. 2 måneder, havde de bestil en låge der var for lille, samt at jeg fandt ud af, at den ene hængsel var i stykker. Endnu engang rykkede måtte jeg få en ny låge tilsendt, og bedte om at få nogle nye hængsler med, hvilket ikke var noget problem. Jeg ventede en måned og lågen var ikke kommet, men de lovede at den var lige på trapperne. Efter yderlige 14 dage var den stadig lige på trapperne. Efter yderligere 14 dagen, havde de åbenbart lavet kludder i bestillingen, men det var ikke deres skyld, men derimod Svedbergs(mærket på skab og vask). Svedbergs undskyldte mange gange, men der blev ikke nævnt at Tengberg gjorde det. Efter 3 yderligere uger ankom min låge, men uden hængsler. Nu galdt hængslerne ikke inden for reklamationen, og det var nok mig selv der havde ødelagt dem fik jeg at vide(har aldrig brugt hængslerne, da jeg ikke har haft en funktionel låge).
Tidligere i processen bedte jeg om rabat på grund af den lange ventetid, men det kunne der ikke være tale om, da de næsten intet tjente på skabet. HAR VENTET I ET HALVT ÅR!!!!!!!!!!!!!!!! COME ON!!!!!!!
Nu vil de sende en mand fra Svedbergs(som ligger i SVERIGE) ud og kigge på hængslen, og hvem mener hun mon skal betale det?????
Er dybt rystet over et firma kan være så lidt kundevenlige. Når man kontakter dem prøver de at skubbe alt ansvar fra sig og siger at det ikke var dem der var der den pågældende dag, og stiller en videre.
Det er en hængsel, giv mig nu bare den hængsel, og lad os alle være glade. Det koster stort set intet for jer.
Jeg skulle have skiftet bateri i køkken,og fik besøg af en montør.Han skiftede ikke batteri-jeg hhavde mit eget,som kunne installeres med det samme.Han mente at det var en bedre ide at sætte et battteri,som firma havde,men for dette skulle man gå ind til min nabo.Montøren sagde at han skal nok kontakte min nabo.Samme dag har jeg snakket med naboen og sagt ,at han vil blive komtaktet af firmaet.Jeg ventede...og ventede..og ingenting skete.Efter nogle måneder fik jeg en regning på 500 kr. for montørens besøg.Ringede straks til firmaet,og damen lovede at montøren ville ringe til mig næste dag.Han ringede aldrig.Jeg skrev flere mails,hvori jeg gør opmærksom,at der ikke blev udført noget montørarbejsde,at man skal- i princippet -ikke betale når en håndværker kommer for at se på sagen og evt. give et tilbud,at det kan ikke være rimeligt at jeg skal betale når det ikke var min skyld ,at jeg stadig ikke kan bruge min vandhanen....Har sendt flere mails til firmaet...Inget svar.idag får jeg rykker nr. 2(rykker 1 har jeg aldrig fået-jeg skal betale 800 kr. eller ryger jeg til advokat m.m.Jeg har ringet i dag til firmaet,de lovede at de skal ringe på mandag...Tvivler stærkt på,de vil gøre det...og hvad kan man forvente i denne tilspidsede situation?????Jeg står nu uden at kunne bruge vandhanen og med 800 kr. skyld-efter firmaets mening-Det er en farce.
NS25 har anvendt Tengberg VVS siden 2002 til små og store opgaver omkring fyret, varmt- og koldtvandsinstallationer - senest i marts 2010 er vores varmt- og koldtvandsrør samt faldstammer skiftet i køkkensiden i en opgang.
NS25 modtager proffesionel råd og vejledning samt håndværksmæssigt vel udført arbejde fra alle (håndværkere, kontorpersonalet og chefen).
Jeg skulle bruge en håndværker til en lille opgave i mit nyrenoverede bad. Opgaven lød på sammensvejsning af nogle rør, fastgørelse af rørene samt opsætning af en brusestang + en sæbeholder.
Selv om jeg tydeligt have forklaret hvad opgaven bestod af skulle håndværkere hente materialer under udførelsen, hvilket tog ret lang tid.
Fra VVS manden kom til arbejdet var færdigt gik over 3 timer. Han var ca. på mit badeværelse i 2 timer. Dette mener jeg er uhørt lang tid.
Jeg blev også faktureret for 2 timer, og til trods for at der ikke var brugt materialer af betydning blev regning på 2000 kr.!
Det endelig arbejde var bestemt orden.
Prisen var dog ikke rimelig.
Tengberg VVS er ikke et abnefalelsesværdigt VVS-firma. Deres evne til at overholde indgåede aftaler er meget lille´og fakturering sker til overpris - der skrives for mange timer på ligesom der skrives for mange forbrugsmaterialer på.
anmeld-haandvaerker.dk er en privat administreret smiley ordning for landets håndværksvirksomheder. Her kan bygherre give sin mening til kende i forbindelse med en byggeopgave, der er udført af en håndværksvirksomhed. Indkomne anmeldelser slettes ikke, med mindre der ikke er udført et stykke arbejde eller påbegyndt et stykke arbejde for bygherre. Alle kan afgive en smiley, så længe man blot i sobre vendinger, beskriver opgavens omfang. Håndværkere der bliver anmeldt, vil modtage besked om anmeldelsen, enten pr. mail, sms eller brev. Dette er for at sikre, at der ikke uretsmæssigt bliver anmeldt en håndværker virksomhed, der ikke har udført arbejdet. Alle faggrupper kan anmeldes som tømrer, murer, vvs, maler, gartner, el-installatør, entreprenører, jord- beton, tagdækkere, brolægger, m.m. samt bygge og renoveringsopgaver som køkken, tag, bad, hegn, terrasse, vinduer, døre, klima forbedringer, solvarme, isolering, tilbygninger, anlægsarbejder m.m.