Faggruppe

Post nr.

Firmanavn

CVR nr.

Virksomhedens profil

Sejrupbyg

V/ Ulrich Månsson

Adresse Ravnse Byvej 8
Postnr & by 4840 Nørre Alslev
Denmark
CVR nr. 29965757
Etableringsår 2007
Status Ophørt ifølge CVR-Registeret
Firma form Uoplyst virksomhedsform
Faggruppe Tømrere
Typehuse
Indsæt dit logo her >>

Smiley pr. 20/6-13

4.47
1
5
13

Anmeld Sejrupbyg her >>

Tip en ven om dette firma >>

Overvåg dette firma >>

Kurser og uddannelser
Ingen info oplyst endnu.
Medlemsskaber
IKKE MEDLEM af anmeld-haandvaerker.dk
Sådan bliver du medlem >>
Dansk Håndværk
Godkendt til praktikplads
Samarbejdspartnere
Ingen info oplyst endnu.
Tilføj samarbejdspartnere her >>
Links
Vi ligger ikke inde med links.

Sejrupbyg's anmeldelser ses nedenfor

BRUG NEDENSTÅENDE HÅNDVÆRKERE - DET ER DIN SIKKERHED

Virksomhedsnavn Seneste anmeldelser Rating

Tømrerclausen ApS

8471 Sabro

22-05-13

13-05-13

26-04-13

20-03-13

20-03-13
30 anmeldelser
se profil >>

Sønderborg's Tømrer Og Snedkermester V/ Joachim Bundgaard Nielsen

6310 Broager

30-05-13
1 anmeldelse
se profil >>

Hedelund & Jørgensen

4840 Nørre Alslev

09-04-13

09-04-13
2 anmeldelser
se profil >>

Tag-Tømrer Søren Sværke ApS

5792 Årslev

05-06-13

04-06-13

18-11-12

08-10-12

24-09-12
37 anmeldelser
se profil >>

Ebh Byg V/ Emil H Bergstrøm Hansen

4300 Holbæk

13-05-13

20-04-13

11-04-13

31-03-13

11-12-09
5 anmeldelser
se profil >>

Frederiksbjerg Tømrerforretning ApS

8520 Lystrup

11-11-11

06-11-09
2 anmeldelser
se profil >>

Oprettet 1/2-13

Kommunikation:
Aftale:
Pris:
Tilfredshed:
Oprydning:
Samlet vurdering:

1,2

Byggeår: 2011


Opdater smiley >>
Sejrupbyg
1
5
1.22
Kommentar:

Vejlesøvej 50 - Leon Birdi - Holte

Vi har benyttet Ulrich Månsson - Sejrup Byg til at få bygget en tilbygning. Det er den største fejl vi nogensinde har gjort!

Umiddelbart er Ulrich en flink og glad mand. Men under overfladen er han rodet, aggressiv, sjusket og upålidelig. Tillige lyver han om en række ting, bla. når der ikke kommer materialer frem. Det er altid leverandøren, påstår Ulrich. Nu har jeg personligt kontaktet de pågældende leverandører, som ikke har modtaget de pågældende ordrer.

Det skyldes ifølge en enkelt leverandør, at Ulrich ikke har været i stand til at betale...

Jeg er ked af, at jeg ikke kan vise fotos af det sjusk og de fejl der er lavet, men her er en kort liste:

1. Fundament på ny tilbygning suger vand
2. Mure revner
3. Døre monteret forkert
4. Vinduer ikke sat i - så regnen kan trænge ind
5. Murværk skævt
6. Fliser muret skævt
7. Afløb fejlmonteret
8. Kloak fejlmonteret

Jeg kunne blive ved.

Desuden har byggeriet, der var estimeret til at vare 5 mdr., taget mere end 14 mdr. - og han er stadig ikke færdig. Nu er han helt forsvundet og svarer ikke på opkald.

Vi kører nu en sag via advokat og Byg Garanti - hold jer væk!

Ulrich Månsson, Sejrupbyg


Der findes jo også dårlige kunder som man godt kunne have været foruden...

Tidsplanen blev udvidet da du gerne ville have udført ekstra arbejde i forbindelse med projektet så helt utilfreds med mit arbejde kan du jo ikke have været... før nu hvor det skal til at afsluttes og regningen betales.

Mine leverandører har på intet tidspunkt oplyst dig om aktiviteten på mine konti hos dem da det er fortrolige oplysninger.

Den mangelliste du så fint remser op er jo ret logisk når jeg ikke har fået lov til at gøre projektet færdigt. Vinduerne er monteret før min afsked og afløb- og kloak er jo VVS'erens arbejde.

Du er vist godt klar over at grundløse og udokumenterede anklager har et overordnet udtryk der hedder injurier og det har sin helt egen paragraf i straffeloven.

Du ved også godt at jeg har alle vores aftaler på skrift med din underskrift på så jeg hilser dine advokater velkomne.


Leon Birdi


Sagen kører nu via Byg Garanti. Der er så mange fejl og mangler (og ulovlige installationer) at det bliver en omfattende sagsgang. Jeg opdaterer når der er nyt.


Ulrich Månsson, Sejrupbyg


Ja det bliver du jo ved med at sige... Ulovlige installationer er ikke noget jeg kan gøre noget ved. Jeg er tømrer, ikke autoriseret vvs'er eller kloakmester så det må du skændes med dem om.


Ulrich Månsson, Sejrupbyg


Glemte lige at tilføje at jeg selvfølgelig hellere ikke er autoriseret elinstallatør så den klage må du også rette andetsteds hen :-)

Oprettet 14/12-11

Kommunikation:
Aftale:
Pris:
Tilfredshed:
Oprydning:
Samlet vurdering:

3,0

Byggeår: 2011


Opdater smiley >>
Sejrupbyg
1
5
3.00
Kommentar:

- Give



Oprettet 7/11-11

Kommunikation:
Aftale:
Pris:
Tilfredshed:
Oprydning:
Samlet vurdering:

4,4

Byggeår: 2011


Opdater smiley >>
Sejrupbyg
1
5
4.46
Kommentar:

- Vejle

Det tog lidt længere tid end beregnet.

Oprettet 8/6-11

Kommunikation:
Aftale:
Pris:
Tilfredshed:
Oprydning:
Samlet vurdering:

4,6

Byggeår: 2011


Opdater smiley >>
Sejrupbyg
1
5
4.69
Kommentar:

- Fredericia

Ulrik gjorde en fin indsat med de nye vinduer. Desværre var der en uoverensstemmelse imellem ham og dem som lavede vinduerne, som gjorde at projektet blev forsinket. Men alt i alt er vi tílfredse med ham.

Ulrich Månsson, Sejrupbyg


Tak for den gode anmeldelse. Ja det er beklageligt når vinduesproducenten laver fejl som ikke vil vedkendes selvom jeg havde min dokumentation i orden. Men vinduerne kom i til sidst så det var dejligt :-)

Oprettet 21/6-09

Kommunikation:
Aftale:
Pris:
Tilfredshed:
Oprydning:
Samlet vurdering:

4,7

Byggeår: 2009


Opdater smiley >>
Sejrupbyg
1
5
4.78
Kommentar:

- Roskilde



Oprettet 26/11-12

Kommunikation:
Aftale:
Pris:
Tilfredshed:
Oprydning:
Samlet vurdering:

5,0

Byggeår: 2012


Opdater smiley >>
Sejrupbyg
1
5
5.00
Kommentar:

- Humlebæk

Jeg har ingen håndværkmæssige viden, og har tidligere haft en del dårlige erfaringer med håndværkere. Jeg ansatte derfor arkitekt Kim Jørgensen, v. Arkitektgruppen/Hornbæk til at tegne mit carport/skurprojekt. Kim anbefalede tre håndværkere til opførelse, og udbad sig skriftlig tilbud, hvor udgangspunktet var gode materialer, håndværksmæssig pertentlighed o.lign. Ulrich Månsson v. Sejrupbyg var den af de tre, der gave det absolut bedste tilbud i pris, opførelsesmulighed m.v.Vi afholdt møde, hvor Ulrich Månsson gav sine bud mundtligt, hvilke var så tillidsvækkende, at vi tegnede kontrakt efterfølgende.

'Alt' praktisk under opførelsen af carport og skur blev varetaget af Ulrich, han har løbende givet sine forslag vedr. materialer, tegninger, tilstødende og uforudsete problematikker, dvs. samlet set ajourført mig på et forståeligt sprog ang., hvad der skete, hvorfor det skete og hvilke muligheder Ulrich vurderede var tilstede. Jeg har foretaget de nødvendige valg undervejs, og når jeg bad om det, har jeg fået Ulrichs håndværksmæssige vurderinger og anbefalinger.

Idet jeg som bygherre har, om ikke modsatrettede så, mere komplekse kriterier end udelukkende det håndværksmæssige, har jeg følt mig godt og kompetent vejledt af Ulrich, og mine valg er respekteret, uden at jeg har været i tvivl om Ulrichs anbefalinger.

Jeg syntes, at resultatet taler for sig selv, idet der står en fantastisk flot og funktionel carport/skur, der gør det forventede, idet det samtidig formår at tilføre, det allerede fungerende hus 'noget mere'. Min bedste anbefaling er, at ifald jeg skal ha' andet opfør eller lavet, så er Ulrich Månsson v. Sejrupbyg tlf. 4074 17 70 håndværkeren jeg henvender mig til.
Med venlig hilsen
Annette


Oprettet 1/8-11

Kommunikation:
Aftale:
Pris:
Tilfredshed:
Oprydning:
Samlet vurdering:

5,0

Byggeår: 2011


Opdater smiley >>
Sejrupbyg
1
5
5.00
Kommentar:

- København S

Vi har haft Ulrich til at lave nye gipslofter i vores stue og køkken, samt diverse relateret væg reparation. Samtidig fik vi skiftet et vindue. Det er anden gang vi anvender Ulrich, da han har vist sig at have forståelse for vores ønsker og i øvrigt respekterer husets særpræg – rød murermestervilla fra 1924.

Resultatet er blevet flot og som vi håbede på. Vi kan igen give vores anbefalinger af Ulrichs arbejde.

Ulrich er en populær og fleksibel herre, så der kan være konkurrence om hans tid fra kunderne. Derfor kan der blive lavet om på tidsplanerne for arbejdets udførelse, men det har ikke været i en grad, der ændrer ved vores generelle anbefaling: Vi bruger ham gerne igen.


Oprettet 14/12-10

Kommunikation:
Aftale:
Pris:
Tilfredshed:
Oprydning:
Samlet vurdering:

5,0

Byggeår: 2010


Opdater smiley >>
Sejrupbyg
1
5
5.00
Kommentar:

- Nivå

Ulrik har haft total enteprise på en større tilbygning til vores paracelhus (60m2). Opgaven bestod desuden af forskellige forbedringer i det eksisterende hus (f.eks. skift af alle vindure og dørre).

Ulrik har igennem hele byggeprojektet udvist en megen stor proffessionalisme, fleksibititet og med sans for kvalitet. Ulrik går meget op i at visom kunder får den bedste rådgivning og tilfredshed. Desuden er Ulrik god til at kommunikere, så man altid føler man får den opmærsomhed og tilbagemeldning, som er så afgørende for et godt sammarbejde.

Vi er utroligt tilfredse med resultatet, og med alle ændringer der er sket i forhold til de oprindelige tegninger, som Ulrik har forslået. Der har som altid været nogle udfordringer under rejsens gang, men Ulrik har hånteret disse effektivt med bedste resultat.

Jeg kan derfor varmt anbefale Ulrik som tømrer og som total entrepreneur. Uanset opgavens størrelse og omfang vil Ulrik helt sikkert levere godt resultat og kvalitet.

Skal noget konstruktivt nævnes, så kan Ulrik være lidt optimistisk i sin planlægning af tid. Derfor vil våres råd være at lægge lidt mere luft ind i planen, for at være bedre rustet til ændringer og forsinkelser.

//Stefan

Oprettet 25/10-10

Kommunikation:
Aftale:
Pris:
Tilfredshed:
Oprydning:
Samlet vurdering:

5,0

Byggeår: 2010


Opdater smiley >>
Sejrupbyg
1
5
5.00
Kommentar:

- Kolding

Rep. af stængpudset hus. Huset skulle rep. for sætnings skader, revner og der var store flader hvor pudset var faldet af, samt rep. af sokkel. Der var en del murarbejde og da man gik igang med soklen kom der flere små overraskelser, som på den ene side, hvor der skulle laves næsten en ny opmuret sokkel, da den sokel der var der, var der mere eller minde igen mørtel imellem murstenene.Efter en rigtig god dialog med Sejrupbyg, fandt vi en løsning som bare var perfekt. Murerarbejdet som blev ud ført på huset var bare 100% iorden. Der hvor der var revner i den stængpudsede mur, og hvor der var store flader der var faldet af blev rep. så man ikke kunne se nogen forskel på ny og gammel mur \\\"bare iorden\\\": Mureren lavede et meget meget flot murerarbejde. Kan kun anbefales. Samtidig vil jeg fremhæve den meget gode dialog jeg havde med Sejrupbyg imens arbejdet stod på, opstod der et uventet problem, som vi ikke havde taget højde for i tilbudet, \\\"f.eks soklen\\\", talt vi om det og fik det løst, til begge parters tilfredshed. Arbejdet blev udført i uge 32 33 og 34 2010

Ulrich Månsson, Sejrupbyg


Tak for den gode anmeldelse. Man ved jo ikke altid hvad der gemmer sig når man lukker op for ting så jeg er glad for at vi kunne finde en løsning som begge parter blev tilfredse med. Det har været en fornøjelse at hjælpe jer med jeres projekt.

Oprettet 30/6-10

Kommunikation:
Aftale:
Pris:
Tilfredshed:
Oprydning:
Samlet vurdering:

5,0

Byggeår: 2009


Opdater smiley >>
Sejrupbyg
1
5
5.00
Kommentar:

- aalborg

Jeg har haft fornøjelsen af at have Sejrup byg til at lave to skønne tilbygninger til mig og kan kun give Ulrich Månsoon mine bedste anbefallinger...

Der var orden lige fra start og til slut arbejdet er kvallitetsmæssigt udført overens med mine ønsker ,også dejligt med en masse nye ideer fra Sejrup byg. Vil bestemt bruge dem igen.

Vi kan varmt anbefale Ulrich Månsson, Sejrup byg til andre.

Hilsen Jane Bilde...Aalborg

Oprettet 4/6-10

Kommunikation:
Aftale:
Pris:
Tilfredshed:
Oprydning:
Samlet vurdering:

5,0

Byggeår: 2009


Opdater smiley >>
Sejrupbyg
1
5
5.00
Kommentar:

- København S

Ulrich har været et positivt bekendtskab. Serviceminded, detalje orienteret og alt i alt et flot resultat som vi er yderst tilfredse med. Vores vindues projekt var temmelig kompliceret pga. behovet for en hæftigt støbt overligger med stik, men det blev løst på flot vis i tråd med husets stil (årgang 1924).

Oprettet 26/8-09

Kommunikation:
Aftale:
Pris:
Tilfredshed:
Oprydning:
Samlet vurdering:

5,0

Byggeår: 2009


Opdater smiley >>
Sejrupbyg
1
5
5.00
Kommentar:

- dragør


det har været en rigtig god oplevelse at have sejrupbyg'ulrik månsson til at lægge vores nye teglsten tag som vi er meget glade for.alt blev overholdt tid,pris og det hele kan varmt anbefale ham til andre

Oprettet 9/8-09

Kommunikation:
Aftale:
Pris:
Tilfredshed:
Oprydning:
Samlet vurdering:

5,0

Byggeår: 2009


Opdater smiley >>
Sejrupbyg
1
5
5.00
Kommentar:

- Fredericia

Ulrich har lavet et meget godt stykke arbejde, og har været god til at informere når noget ikke helt var som det skulle være.

Anmeld Sejrupbyg her >>

Søg efter andre firmaer i Nørre Alslev >>

Søg efter andre firmaer fra 2007 >>

Søg efter andre firmaer der arbejder med "Tømrere" >>


DIN GARANTI FOR SIKKERHED - ANMELD DIN HÅNDVÆRKER HER
OM smileyer
Sådan smileyer du
Presse
Send til ven
Overvågning
Ansvarsfraskrivelse
Kontakt
INFO bygherre
Smiley regler for bygherre
Hvad anmeldes hos håndværkere
Hvem må anmelde håndværkere
Gode råd når du anmelder
FAQ - bygherre
INFO håndværkere
Smiley regler for håndværkere
Regler for reklamebrug af smiley
Hvem må anmelde håndværkere
Gode råd når du svarer en anmelder
FAQ – håndværker
BYG sikkert
Sådan vælger du rigtigt
Hvis det går galt
Undgå fejl og mangler
anmeld-haandvaerker.dk er en privat administreret smiley ordning for landets håndværksvirksomheder. Her kan bygherre give sin mening til kende i forbindelse med en byggeopgave, der er udført af en håndværksvirksomhed. Indkomne anmeldelser slettes ikke, med mindre der ikke er udført et stykke arbejde eller påbegyndt et stykke arbejde for bygherre. Alle kan afgive en smiley, så længe man blot i sobre vendinger, beskriver opgavens omfang. Håndværkere der bliver anmeldt, vil modtage besked om anmeldelsen, enten pr. mail, sms eller brev. Dette er for at sikre, at der ikke uretsmæssigt bliver anmeldt en håndværker virksomhed, der ikke har udført arbejdet. Alle faggrupper kan anmeldes som tømrer, murer, vvs, maler, gartner, el-installatør, entreprenører, jord- beton, tagdækkere, brolægger, m.m. samt bygge og renoveringsopgaver som køkken, tag, bad, hegn, terrasse, vinduer, døre, klima forbedringer, solvarme, isolering, tilbygninger, anlægsarbejder m.m.
anmeld-haandvaerker.dk ApS - Usserød Kongevej 80 - 2970 Hørsholm - e-mail: info@anmeld-haandvaerker.dk - telefon: +45 70 227 227
Carport Centret V/ Ole Christiansen - carportcentret.dk